O odległościach i innych wielkościach...
Każdy nieraz zastanawiał się jak ogromny jest wszechświat, każdy z nas widział zapewne uproszczony model Układu Słonecznego, który choć dostarcza najbardziej elementarnych informacji o lokalizacji obiektów astronomicznych w naszym najbliższym otoczeniu, to jednak nie prezentuje rzeczywistego stosunku wielkości i odległości ciał niebieskich względem siebie.
Ciężko bowiem wymagać od twórców przedstawienia naszego układu planetarnego w konkretnej skali liczbowej, ponieważ wiązałoby się to z olbrzymim marnotrawstwem papieru i innych cennych materiałów. W niniejszym artykule chciałbym wam moi drodzy czytelnicy, jak wielkie są odległości między ciałami niebieskimi i jak niewielkie ilości materii wypełniają kosmiczną pustkę.
Na pierwszy ogień pójdzie Ziemia i Słońce. Jeżeli przyjmiemy, że odległość między słońcem a ziemią wynosi 10 cm, to w takim zestawieniu średnica słońca będzie wynosić około 6 mm! natomiast średnica błękitnej planety wyniesie zaledwie 0.0084 mm! odległość Słońca od uznawanego jeszcze do niedawna za planetę — Plutona wyniosłaby aż 4 metry. Jeżeli te liczby nie wprawiły was w zdumienie, to mogę jeszcze dodać że odległość odzielajaca nas od najbliżej znanej nam gwiazdy poza słońcem, mowa tu oczywiście o gwieździe Proxima Centauri wyniesie 26 km oraz 813 metrów!